Dziurawiec prababci Bronisławki

Latem uwielbiam sobie chodzić po łące w kierunku starego domu, gdzie teraz tylko wielki orzech przypomina dawnego sadu. Jako małe dziecko wylazłam na to drzewo i skakałam na dół w liście, które dziadek tak pilnie grabił do jednej kupy.
Jak potrzebuję chwilę większej przestrzeni to uwielbiam się tam przespacerować, zatrzymać się pod orzechem, położyć się na łąkę i zatracić się w to niebieskie niebo.
Ostatnio wzrok mój wpadł na małe ziółko z żółtymi kwiatkami.
Dziurawiec! Chyba…
Wolałam się wrócić do domu i sprawdzać na internecie. Ale rzeczywiście. Cenny dziurawiec mi rośnie na łące i koło domu! A po czym rozpoznałam? Liście mają małe dziurki, które są widoczne, gdy je przetrzymamy do słońca!
Zatem przebiegłam szybciutko z powrotem i zaczęłam zbierać ile mi weszło do sukienki, a w domu przygotowałam kilka wiązek i je powiesiłam do suszenia pod dachem koło dawnej stajni.
Opowiadając o tym mojej cioci, usłyszałam, że moja prababcia robiła to samo. Szła tymi samymi dróżkami, zbierała dziurawca tak samo jak ja dziś i go nawet przyniosła do ogrodu koło domu aby go zasadzić. Gdzieniegdzie teraz jeszcze jakiś kwiatek tam wyrasta.
Ile czasu minęło a czynie to samo co moja przodkini, nie mając tej świadomości. Może to w moich genach? Może to rzeczywiście jest moje miejsce na tej ziemi?
Ale zanim się zatracę w tych myślach, to wróćmy do tego wspaniałego ziółko.

Jest to zioło, które podnosi nasz duch, gdy czujemy niepokój, mamy zmienne nastroje lub stany depresyjne. Oto przygotowanie naparu:
2 łyżki suszonych liści i kwiatków na jeden kubek. Zalejemy gorącą wodą.
Przez 10 minut parzymy
Możemy taką herbatkę słodzić miodem, choć kwiatki dziurawca dodają już słodki posmak.
Aby poczuć efekt takiej herbaty, trzeba regularnie przez parę tygodni rano i wieczorem wypić jedną herbatkę.

Please follow:
Facebook
Pinterest
Pinterest
Instagram
Twitter
Google+
http://heartandsoil.pl/dziurawiec-prababci-bronislawki/
RSS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *